Podstawowe pytania

Przede wszystkim zastanówmy się, dlaczego potrzebuję pożyczki. Być może potrzebujemy jej na konsolidację zadłużenia, sfinansowanie jakiejś inwestycji lub pilny remont. Określenie jasno celów pożyczki jest pierwszym krokiem, aby podjąć kluczowe decyzje. Będziemy wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujemy i czy w ogóle mamy brać pożyczkę.

Cel pożyczki

Pożyczkodawcy mogą Cię czasami poprosić o podanie celu pożyczki. Jeśli już będziesz musiał odpowiedzieć na takie pytanie, bądźmy szczerzy. W większości przypadków przyczyna otrzymania pożyczki będzie miała niewielki wpływ na nasz wniosek.

Ile muszę pożyczyć?

Zsumujmy wszystkie koszty. Wtedy będziemy wiedzieć, na jaką pożyczkę możemy sobie pozwolić. Nie bierzmy większej kwoty,  tylko dlatego, że podoba się nam wizja większych pieniędzy. Pożyczka powinna być dostosowana do naszych potrzeb i możliwości.

Jeśli będziemy wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujemy, mądrzej wybierzemy pożyczkodawcę. Większość firm pożyczkowych ma ustaloną minimalną i maksymalną kwotę pożyczki.

Na ile mogę sobie pozwolić?

Kiedy zastanawiasz się ile pożyczyć, pomyśl, na co sobie możemy pozwolić. Pamiętajmy, że im więcej bierzemy, tym większa będzie nasza comiesięczna rata. Będziemy też musieli płacić większe odsetki i prowizję. Dlatego dokładnie przejrzyjmy nasz budżet i miesięczne przepływy pieniężne. Sprawdźmy, czy rata nie zrujnuje naszego budżetu. Określmy,  ile możemy przeznaczyć na ratę. Poszukajmy obszarów, w których możemy zaoszczędzić, zanim zdecydujemy się na pożyczkę. Wybór powinien uwzględniać do naszych priorytetów. Zastanówmy się nad tym, aby później nie żałować swojej decyzji.