Dlaczego w pożyczkach istnieją ograniczenia wiekowe?

Wydaje nam się czasem, że pożyczki zawierane poza bankami są na tyle opłacalne dla udzielających ich instytucji, że w zasadzie niekoniecznie są żadne obostrzenia, na przykład wiekowe oraz że wskazywałby na to również fakt uzyskiwania ich zupełnie bez zaświadczeń oraz bez innych problemowych kwestii, jak BIK. Granice wiekowe jednak istnieją i są przestrzegane.

Od ilu do ilu?

Chociaż większość rzeczy jest dla nas dostępne już od osiemnastego roku życia, to jednak nie wszystkie instytucje ten wiek biorą na poważnie – jest tak na przykład w przypadku ExtraPortfel, który udziela pożyczek dopiero dwudziestojednolatkom ze wzglądu na ich zdolności do spłacenia zaciągniętego zadłużenia. Osiemnastolatkowie z reguły bardzo rzadko posiadają stałe zatrudnienie, a tym samym również możliwość spłaty zadłużenia.

Górna granica

W przypadku instytucji udzielających pożyczek określana jest również górna granica wiekowa. W większości firm jest dokładnie tak samo, jak w ExtraPortfel, gdzie górną granicą jest siedemdziesiąt lat – ZUS zwykle nie wylicza dłuższego pobierania emerytury przez ludzi, dlatego też potencjalnie takie osoby powyżej siedemdziesiątki należą do strefy zagrożenia śmiercią, ale również do grupy tych, których spłata zadłużenia niekoniecznie musi mieć miejsce. Chociaż takie warunki czasem wydają nam się niemal brutalne to nie możemy zapominać, że jest to jedynie instytucja i to zarządzająca pieniędzmi, więc jako taka musi dbać o swoje interesy.