Kiedy pożyczka podlega VAT

Biorąc pożyczkę trzeba zastanowić się nad tym czy podatek VAT będzie konieczny do zapłacenia i przez kogo. Dotyczy to pożyczek branych również przez Internet. Zazwyczaj podatek VAT powinien zapłacić pożyczkodawca, ale warto dowiedzieć się więcej.

Podatek VAT – opodatkowanie pożyczki

Podatkowi podlegają wszystkie pożyczki, które są zaliczane do odpłatnego świadczenia za udzielenie konkretnej usługi finansowej. W związku z pożyczką zawiera się umowę, w której określone są koszty, czyli odsetki. Właśnie one są związane z opodatkowaniem VAT. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że to właśnie koszty są związane z podatkiem, nie sama czynność udzielenia pożyczki. Czynność pożyczkowania, udzielania jej nie podlega podatkowi i jest zwolniona od podatku tego typu.

Przedsiębiorca a udzielanie pożyczki

Pożyczki mogą być udzielane przez instytucje finansowe, podmioty gospodarcze, osoby prywatne, nawet jeśli prywatne osoby oraz przedsiębiorcy nie specjalizują się w takiej działalności. Skutkuje to tym, że w chwili udzielenia pożyczki przez przedsiębiorcę nie podlega ona opodatkowaniu VAT. Jest to jeden z wyjątków, które dopuszcza ustawa, przy jednoczesnym założeniu, że każda pożyczka pewnemu opodatkowaniu podlega. W tym przypadku ciekawe jest również to, że pożyczka udzielana przez przedsiębiorcę nie zajmującego się pożyczkami na co dzień, nie jest opodatkowana również podatkiem PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych).

Kiedy płacić podatek VAT?

Man’s Hands Signing Document — Image by © Royalty-Free/Corbis

Podatek VAT jest związany  jest z uznaniem, że pożyczka która została udzielona jest opodatkowana. Wiąże się to z udostępnieniem przed jeden podmiot (pożyczkodawcę) drugiemu (pożyczkobiorca) określonej kwoty, na określony czas zawarty w umowie. Od pożyczki naliczane są odsetki w wysokości określonej w umowie. W przypadku zaciągnięcia pożyczki w instytucji finansowej sprawa wygląda nieco inaczej. Pożyczkobiorca nie musi obawiać się w ogóle o podatek VAT, gdyż od razu wiadomo że zapłaci go pożyczkodawca. Będzie płacił go w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Z kolei jeśli dochodzi do pożyczki od osoby prywatnej, w takiej sytuacji pojawia się konieczność zapłacenia podatku PCC.